Fizjoterapia jest w stanie pomóc w niemal wszystkich zaburzeniach związanych z narządem ruchu, począwszy od stanów pourazowych (np. złamania, skręcenia, stłuczenia) poprzez rehabilitację pooperacyjną (np. endoprotezy stawów, stabilizacje śrubami i płytkami metalowymi, operacje kręgosłupa, artroskopie itp.) na leczeniu ostrych i przewlekłych bólów stawów kończąc (przeciążeniowe bóle pleców, dyskopatie, stany zwyrodnieniowe stawów). W każdym z powyższych przypadków odpowiednio dobrana terapia jest w stanie znacząco złagodzić dolegliwości bólowe, przyspieszyć powrót do sprawności a dzięki temu umożliwić powrót do pracy, sportu i codziennych aktywności.
W pracy z Pacjentem ortopedycznym wykorzystuję szereg uznanych na świecie metod terapeutycznych m.in.:
Terapia mięśniowo-powięziowa polega na ręcznej stymulacji powięzi, mięsni i tkanek głębokich tak aby spowodować ich rozluźnienie, poprawę ruchomości względem okolicznych narządów oraz zwiększenie ukrwienia. Wszystkie te elementy razem dają efekt poprawy odżywienia danego rejonu ciała a co za tym idzie lepszego funkcjonowania i przyspieszenie regeneracji. W praktyce metoda ta polega na bardzo powolnym przesuwaniu palców głęboko zatopionych w skórze Pacjenta tak aby mobilizować tkanki leżące głębiej, do ruchu w odpowiednim kierunku.
Terapia manualna stawów jak sama nazwa wskazuje polega na ręcznym poruszaniu kości w kierunkach w których ten ruch jest zaburzony. Często jest to konieczne po długotrwałym unieruchomieniu np. po opatrunku gipsowym lub po operacjach. Ponadto jeśli często przyjmujemy jakąś pozycje (np. siedzenie) lub często powtarzamy jakiś ruch to stawy przyzwyczajają się do niego i trudno jest im wykonać ruch w przeciwnym kierunku. W takich wypadkach manualne mobilizacje stawów mogą okazać się pomocne.
Mobilizacje nerwów w założeniu ogólnym są bardzo podobne do mobilizacji stawów z tą różnicą, że odnoszą się do naszego obwodowego układu nerwowego. Nasze nerwy posiadają określony zakres ruchu, który jest konieczny do ich prawidłowego funkcjonowania. Mówiąc prościej muszą się one ślizgać względem swoich sąsiadów (mięśni, kości, więzadeł). Jeśli tego z jakiegoś powodu nie robią to wpływa to bardzo niekorzystnie na ich ukrwienie a to daje objawy takie jak mrowienie, drętwienie palców dłoni lub stóp a w skrajnych wypadkach nawet osłabienie mięśni. Odpowiednie techniki mobilizacyjne pozwalają ten naturalny ruch ślizgowy odtworzyć dając ulgę uciśniętym nerwom.
Igłoterapia sucha jest metodą bardzo podobną do wschodniej akupunktury z tą różnicą, że w akupunkturze nakłuwamy punkty z góry wyznaczone na mapach ciała, które według wierzeń i przekonań ludzi wschodu są odpowiedzialne za przepływ energii w ciele człowieka. Igłoterapia sucha bazuje na wiedzy z zakresu anatomii i fizjologii. Polega na odnajdywaniu na przebiegu mięśni miejsc mocniej napiętych i zgrubiałych a później ich nakłuwanie co powoduje rozluźnienie danego mięśnia przywrócenie jego prawidłowej funkcji. Igłoterapia wbrew pozorom jest metodą relatywnie bezpieczną. Jeśli tylko zachowuje się odpowiedni poziom dezynfekcji i technikę zabiegu daje bardzo dobre rezultaty i często jest zabiegiem bezbolesnym.
Pinopresura jest metodą opartą o narzędzia nazywane Pinami lub Pinokatami. Terapeuta przy ich pomocy opukuje skórę pacjenta w odpowiednim miejscu i z odpowiednią siłą. Celem jest zwiększenie ukrwienia, rozluźnieniem lub pobudzenie mięśni, stymulacja receptorów dająca efekt przeciwbólowy oraz poprawa czucia (np. po długotrwałym ucisku na nerw lub w schorzeniach neurologicznych). Pinopresura nie powoduje krwawienia (nie przebijamy skóry) i u większości Pacjentów jest bezbolesna.
Bańka Chińska wywodzi się z tradycyjnej medycyny wschodniej jednak przez lata swojej obecności w europejskiej medycynie akademickiej ewoluowała i dostosowała się do zachodnich standardów. Głównym celem tej metody jest wykorzystanie podciśnienia do poprawy ruchomości skóry i tkanki podskórnej względem głębiej położonych tkanek, ponadto powoduje duże przekrwienie co polepsza odżywienie tkanek i przyspiesza ich regenerację. Ponadto poprzez przyspieszenie metabolizmu bańka Chińska wykazuje działanie antycelulitowe ale jest to tylko pozytywny efekt uboczny a nie główny cel terapii. Podobnie do pozostałych technik bańka jest bezbolesna jednak po zabiegu może utrzymywać się wizualnie widoczne przekrwienie (siniak) w miejscu zabiegu które ustępuje do 24h po zabiegu.
Kinesiotaping znany jest z aren sportowych ale od jakiegoś czasu mogą z niego korzystać również Pacjenci ortopedyczni i neurologiczni. Metoda polega na przyklejaniu na skórę Pacjenta elastycznego plastra. Sam plaster nie ma właściwości leczniczych jednak odpowiednia technika podczas naklejania może dawać różne efekty: pobudzanie mięśni osłabionych lub rozluźnianie mięśni zbyt napiętych, zmniejszenie obrzęku lub siniaków, zmniejszenie bólu, korekcja ustawienia stawu np. w wadach postawy, przyspieszenie gojenia blizny. Metoda ta pozwala przedłużyć efekt terapeutyczny uzyskany w gabinecie nawet na kilka dni po zabiegu.
Fizjoterapia w neurologii jest uznana na cały świecie za skuteczny środek do poprawy jakości życia Pacjentów m.in. po udarach mózgu, urazach czaszkowo mózgowych, urazach rdzenia i większości chorób neurodegeneracyjnych a fizjoterapeuta jest integralną częścią zespołu medycznego w najlepszych ośrodkach w Polsce i na świecie. Jednak po wyjściu ze szpitala Pacjenci często nie mają jeszcze odpowiedniego poziomu sprawności aby móc samodzielnie brać udział w aktywnościach dnia codziennego dlatego warto kontynuować rehabilitację poszpitalną do momentu wykorzystania w pełni potencjału organizmu.
W pracy z Pacjentem neurologicznym wykorzystuję metody stosowane od wielu lat na całym świecie, które zostały poparte licznymi badaniami naukowymi dzięki czemu zyskały aprobatę wielu organizacji między innymi WHO (Światowa Organizacja Zdrowia):
PNF jest metodą opartą na obserwacji wzorców ruchowych osób zdrowych i próby przeniesienia ich na płaszczyznę Pacjenta neurologicznego. Wzorce te zostały zaobserwowane przez twórców metody i pogrupowane tak aby można je było w łatwy sposób przekazać Pacjentowi, ćwiczyć rozłożone na części i stopniowo łączyć w pełny, płynny ruch. Metoda PNF kładzie duży nacisk na naukę chodzenia gdyż jest to najczęściej wskazywany przez Pacjentów cel terapeutyczny. Techniki są tak dobrane aby osoby o niskiej sile mięśniowej mogły rozpocząć ćwiczenia i stopniowo zwiększać ich trudność.
Metoda Bobath polega w pierwszej kolejności na wnikliwej ocenie Pacjenta, stanu jego napięcia mięśniowego, zaburzeń czucia, poziomu świadomości i wielu innych aspektów. Na podstawie tych obserwacji ustala się jakie pozycje i jakie techniki ćwiczeń będą najbardziej skuteczne u danej osoby. Terapeuta wraz z Pacjentem i jego rodziną ustal cel który jest realny do osiągnięcia i tak kieruje procesem rehabilitacji aby ten cel osiągnąć. Należy tu nadmienić, że rehabilitacja jest procesem trwającym całą dobę, więc Pacjent i rodzina dostaje instruktaż co do odpowiedniej pielęgnacji i ćwiczeń w domu aby zmaksymalizować efekty terapii.
Funkcjonalna fizjoterapia polega na takim zaplanowaniu ćwiczeń aby były jak najbardziej zbliżone do aktywności dnia codziennego. W tym celu wykorzystuje się przyrządy znane Pacjentowi z domu np. deskę do prasowania, miotłę, butelki po napojach, sztućce, młotek itp. Badania wskazują, że wykorzystanie przedmiotów które Pacjent znał przed zachorowaniem dużo bardziej pobudza mózg do pracy i pozwala wzbudzić większy potencjał do ćwiczeń.
Połączenie wszystkich powyższych metod pozwala na uzyskanie najlepszych rezultatów. Jeśli Pacjent będzie się stosować do zaleceń i ćwiczył w domu to jest duża szansa na znaczną poprawę funkcjonowania w życiu codziennym.
W dzisiejszych czasach kiedy sporą część dnia spędzamy w pozycji siedzącej nie łatwo o odchylenia od prawidłowej postawy ciała. Mięśnie, które nie są poddawane odpowiedniej ilości aktywności słabną a to może doprowadzić do nieodpowiedniego ustawienia stawów. Podstawą pracy z Pacjentem z wadą postawy jest edukacja w zakresie odpowiedniej ilości aktywności fizycznej oraz ćwiczeń korekcyjnych w domu. Metody które wykorzystujemy do korekcji to przede wszystkim terapia manualna stawów i tkanek miękkich oraz metoda PNF która dzięki mnogości wzorców pozwala tak dobrać ćwiczenia aby dawały najlepszy efekt korekcyjny. Aby przedłużyć efekt uzyskany na terapii można zastosować korekcyjną aplikację z plastrów kinesiotapingu która będzie stymulować Pacjenta do utrzymania pozycji korekcyjnej. W przypadku wad w obrębie stopy często pomocne mogą okazać się wkładki korekcyjne, które sprawią, że przy każdym kroku stopy będą ustawione w pozycji bliskiej do fizjologicznego ustawienia a dzięki temu przedłużany będzie efekt terapii.
Innowacyjny system wkładek wykonanych z włókna węglowego, który pozwala na duży zakres korekcji większości wad stopy m.in. płaskostopia podłużnego i poprzecznego, koślawości pięty, stopy wydrążonej a nawet na odciążenie ostrogi piętowej lub pobudzenie krążenia krwi u osób starszych. Elementy korekcyjne wkładki są mocowane przy pomocy rzepów dzięki czemu można je łatwo modyfikować bez ingerencji w strukturę wkładki co jest ważne zwłaszcza u dzieci gdyż ustawienie stopy szybko się zmienia i wymaga dostosowywania na bieżąco. Wkładki są dobierane na podstawie wnikliwego badania w pozycjach statycznych oraz podczas chodu lub biegu dzięki temu elementy korekcyjne są tak ustawione aby odpowiednio korygowały stopę ale nie całkowicie ją odciążały gdyż to może prowadzić do osłabienia mięśni. Oczywiście wkładki nie są terapią samą w sobie. Aby odpowiednio zadbać o swoją postawę potrzebna jest kompleksowa terapia, edukacja Pacjenta oraz ewentualnie wkładki ortopedyczne.
Jeśli aktualnie nie odczuwasz żadnych dolegliwości ale chcesz zadbać o swoje plecy i całe ciało to najlepszym sposobem są regularne sesje masażu klasycznego. Pozwala on na utrzymanie prawidłowego napięcia mięśni oraz zakresu ruchu stawów. Ponadto poprawia przepływ krwi i kondycję skóry. Dodatkowo podczas masażu terapeuta może wcześniej wychwycić ewentualne nieprawidłowości na przebiegu mięsni, więzadeł czy w obrysie stawów i odpowiednio wcześnie wdrożyć profilaktykę. Jest to również doskonały sposób na uspokojenie naszego układu nerwowego po stresującym dniu w pracy lub ciężkim treningu czy zawodach.
W przypadku kiedy Pacjent nie jest w stanie z różnych powodów dojechać do gabinetu, istnieje możliwość umówienia wizyty domowej. Należy skontaktować się telefonicznie z terapeutą i umówić dogodny dla obu stron termin terapii. Fizjoterapeuta na podstawie pierwszej wizyty ustali plan oraz częstotliwość terapii. Cena bazowa terapii domowej wynosi 80zł jednak w przypadku dużych odległości od centrum Rybnika cena jest ustalana indywidualnie.